Wydawca treści Wydawca treści

Szkółka kontenerowa w Skierdach

Szkółka kontenerowa w Skierdach im. Wojciecha Fondera jest jedną z kilkunastu szkółek w Polsce. Powstała w 2000 roku.

  

   Proces wzrostu sadzonek przebiega tu w warunkach kontrolowanych, począwszy od automatycznego wysiewu nasion do kaset (w każdej celi kasety jest umieszczane tylko jedno nasionko), poprzez komputerową kontrolę temperatury i wilgotności w bloku cieplarnianym, a skończywszy na odpowiednim zraszaniu i nawożeniu na otwartym polu.

Namioty, w których na trzy tygodnie umieszczane są kasety z kiełkującymi nasionami, są w pełni zautomatyzowane. Chodzi o to, by zapewnić roślinom optymalną do wzrostu temperaturę i wilgotność.  

Namioty wietrzy się, aby sadzonki przyzwyczaić do warunków atmosferycznych. Kolejny etap produkcji sadzonek  to ustawienie kaset na polach hodowlanych.  Pole hodowlane zaopatrzone jest w tzw. rampę nawadniającą, czyli urządzenie do podlewania sadzonek.  Po czterech miesiącach od wysiewu  sadzonki są już gotowe do sadzenia.  

Możliwości technologiczne naszej szkółki  pozwalają na trzy cykle produkcyjne - siewy wiosną – w marcu, kwietniu i maju. Daje to możliwość wyhodowania ok. 3,5 mln. sztuk sadzonek gatunków iglastych: sosen, świerków i modrzewi oraz 0,5 mln sztuk sadzonek liściastych : dębów, buków, brzóz, lip oraz klonów.