Aktualności Aktualności

Powrót

Zima w szkółce w Skierdach

Zima w szkółce w Skierdach

Ochrona sadzonek przed szkodami powodowanymi przez mróz jest szczególnie istotna w przypadku technologii kontenerowej.

W ostatnich dniach pogoda nie rozpieszcza leśniczych szkółkarzy. Mimo że za niespełna miesiąc będziemy cieszyć się kalendarzową wiosną to przed leśniczym wciąż stawiane są trudne wyzwania związane z właściwym i skutecznym zabezpieczeniem ubiegłorocznej produkcji.

Okres zimy jest spokojniejszy dla leśniczego szkółkarza tylko z pozoru. Codziennością jest bieżący monitoring warunków meteorologicznych i natychmiastowe reagowanie na zagrożenia. Arktyczne masy powietrza przyniosły w całej Europie spore spadki temperatur - w naszym regionie nawet do - 20°C.

Sadzonki hodowane w szkółkach kontenerowych są bardziej narażone na uszkodzenia spowodowane niskimi temperaturami zimowymi niż materiał sadzeniowy produkowany w szkółkach gruntowych. Szczególnie wrażliwa na działanie mrozu jest podziemna część sadzonek, czyli system korzeniowy. Wynika to z niewielkiej pojemności cieplnej pojemników (kontenerów) wypełnionych specjalnym podłożem, które mogą ulec przemrożeniu i w niewystarczający sposób ochronić delikatne korzenie drzewek przed niską temperaturą.

Naturalnym sprzymierzeńcem leśników w ochronie sadzonek przed mrozem jest śnieg, którego warstwa w postaci puszystej pierzyny potrafi skutecznie odizolować i zabezpieczyć materiał sadzeniowy przed ekstremalnym zimnem. Niestety nie zawsze można liczyć na tę pomoc, dlatego niemal cała ubiegłoroczna produkcja (3 miliony sadzonek) w naszej szkółce zotała przykryta specjalną zimową agrowłókniną, która ma za zadanie złagodzić niekorzystny wpływ aktualnie panujących warunków atmosferycznych.

Zabieg ten wraz z innymi zabezpieczeniami wykonanymi w trakcie ubiegłej jesieni, powinny zniwelować ryzyko wystąpienia start w produkcji.

Wszyscy mamy nadzieję, że troska i podejmowane przez leśniczego szkółkarza działania, odwdzięczą się uczuciem satysfakcji już wiosną, gdy spojrzymy na pełne turgoru sadzonki zieleniące się po wysadzeniu na leśnych uprawach.