Aktualności Aktualności

Powrót

Wizyta w Nadleśnictwie Olsztynek

Wizyta w Nadleśnictwie Olsztynek

7 marca pracownicy Nadleśnictwa Jabłonna podczas wizyty w Nadleśnictwie Olsztynek z wielkim zainteresowaniem przyglądali się rozwiązaniom stosowanym w gospodarstwie szkółkarskim Mielno, zwłaszcza swoją uwagę koncentrowali na budynku nowoczesnej przechowalni sadzonek.

Nadleśnictwo Olsztynek posiada leśną szkółkę kontenerową wyposażoną w nowoczesną chłodnię, w której przez okres zimy przechowywane są sadzonki w celu zabezpieczenia ich przed niepożądanymi czynnikami atmosferycznymi takimi jak ekstremalne mrozy. Ponieważ Nadleśnictwo Jabłonna rozważa taki sposób zabezpieczenia sadzonek i ewentualne wybudowanie przechowalni na terenie szkółki kontenerowej Skierdy, możliwość wzbogacenia swej wiedzy i uzyskanie opinii od doświadczonych kolegów była bezcenna.  

Dzięki tej wizycie pracownicy odpowiedzialni za produkcję szkółkarską mieli okazję zapoznać się z licznymi zaletami stosowanych w gospodarstwie szkółkarskim Mielno rozwiązań oraz poznać szczegóły stosowanej technologii przechowywania sadzonek z bryłką.

Oprócz tematyki związanej z zimowaniem sadzonek w chłodni pracownicy obu Nadleśnictw wymienili swoje uwagi dotyczące innych aspektów specjalistycznej produkcji sadzonek między innymi produkcji substratu czyli podłoża, w którym sadzonki są hodowane oraz stosowania nawozów mineralnych. Dla zdobywania doświadczenia takie wizyty są nie do przecenienia.

Dziękujemy Nadleśniczemu oraz pracownikom Nadleśnictwa Olsztynek za gościnność i poświęcony czas.