Aktualności Aktualności

Powrót

SEZON NA SZYSZKI. ŻNIWA W LESIE

SEZON NA SZYSZKI. ŻNIWA W LESIE

Nadleśnictwo Jabłonna rozpoczęło zbiór szyszek w swoich lasach.

Szyszki zbiera się z drzewostanów sosnowych w wieku 80-120 lat, które charakteryzują się bardzo dobrymi cechami jakościowymi - chodzi o to, aby przekazać jak najcenniejsze geny przyszłym pokoleniom. Wyhodowanie nowego pokolenia wymaga jednak nie tylko cierpliwości, ale i troski. Gospodarczy drzewostan nasienny, z którego zbierane są szyszki, zaewidencjonowany był zarówno w Krajowym Rejestrze Leśnego Materiału Podstawowego Lasów Państwowych, jak też rejestrze Biura Nasiennictwa Leśnego.

W sumie w bieżącym roku pozyskano ok. pół tony szyszek, co da ok. 5 kilogramów nasion. Statystycznie tysiąc pozyskanych nasion, to waga średnio 6-6,5 gramów.

Proces wyhodowania sadzonki drzewa jest wieloetapowy. Zebrane szyszki trafiają najpierw do wyłuszczarni, gdzie są wstępnie czyszczone, a następnie w kontrolowanych warunkach temperatury i wilgotności podsuszane. Wyłuszczanie nasion odbywa się za pomocą specjalnych maszyn, w temperaturze 40 - 60°C.  Kolejnym etapem procesu łuszczenia jest odskrzydlanie nasion, czyszczenie i separowanie. Cały proces jest zautomatyzowany i trwa 2-3 tygodnie. Niezastąpione jest jednak ludzkie oko, które potrafi oddzielić nasiona puste lub zniszczone od pełnych i zdrowych. Tak przygotowane nasiona trafiają z powrotem do Nadleśnictwa Jabłonna. Tu przechowywane będą przez okres do 3 lat, w specjalnej chłodni, gdzie temperatura wynosi -30C. Z tak pozyskanych nasion, w leśnej szkółce kontenerowej zostaną wyhodowane sadzonki, które będą służyły do założenia upraw i powstania następnego pokolenia lasu. W ten sposób leśnicy z Jabłonny dbają o zachowanie ciągłość trwania lasów.   

Materiał na ten temat opublikowało również:

Radio Hobbyhttp://hobby.pl/2017/01/lesne-zniwa-czyli-zbior-nasion-z-szyszek/