Aktualności Aktualności

Powrót

Na grzyby czas!

Na grzyby czas!

Zbliża się najlepszy czas na zbieranie grzybów. Jest to nie tylko świetna okazja do odpoczynku na łonie przyrody, ale też obietnica pysznego jedzenia. Co zrobić, aby było bezpiecznie?

Podstawową zasadą jest zbieranie tylko i wyłącznie owocników grzybów, które dobrze znamy. Nie należy zbierać osobników zbyt młodych, bo to utrudnia określenie gatunku oraz zbyt starych, które z kolei mogą być toksyczne. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy  znaleziony  grzyb jest przydatny do spożycia, to lepiej pozostawić go w lesie.

Warto szukać porady w punktach skupu i u grzyboznawców - nadleśnictwa nie zajmują się ocenianiem grzybów. Bezpłatnych porad na temat zebranych w lesie grzybów udzielają wszystkie terenowe stacje sanitarno - epidemiologiczne, które znajdują się w każdym powiatowym mieście. Prowadzą one także rejestry grzyboznawców, którzy udzielają porad.

W przypadku wystąpienia po spożyciu grzybów nudności, bólów brzucha, biegunki, czy podwyższonej temperatury należy wywołać wymioty i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Wezwany w porę może uratować życie. Nie należy lekceważyć takich objawów.

 

Trzeba pamiętać, że przy zatruciach muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy, później stan chorego gwałtownie się pogarsza.

 

 

 

Więcej przydatnych informacji o tym jak zbierać i przechowywać grzyby znajdziecie Państwo w naszej zakładce INFORMACJE --> FAQ --> GRZYBY