Aktualności Aktualności

Powrót

Ćwiczenia w Białobrzegach "Pożar Las X/17"

Ćwiczenia w Białobrzegach "Pożar Las X/17"

28 lipca na terenie Leśnictwa Białobrzegi, oddz.31 miały miejsce ćwiczenia manewrowe symulujące pożar lasu.

W ćwiczeniach udział wzięły służby terenowe Nadleśnictwa Jabłonna oraz pracownicy Zakładu Usług Leśnych odpowiedzialni za ochronę przeciwpożarową.

Scenariusz przygotowany przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie założył, że pożarem zostanie objęte ponad 1,5 ha pokrywy gleby  -poszycia lasu.

Z takim zdarzeniem miały się zmierzyć zastępy straży pożarnych z powiatów legionowskiego, nowodworskiego i wołomińskiego. Zadanie polegało na zabezpieczeniu i zadysponowaniu odpowiedniej liczby jednostek gaśniczych, tak aby jak najskuteczniej poradzić sobie z pożarem lasu. Wyzwaniem dla gaszących miało być zbudowanie magistrali wodnej  na odcinku około jednego kilometra ( od   występującego naturalnego zbiornika wody – punktu czerpania wody) i w ten sposób przetłoczyć węzami gaśniczymi wodę do miejsca powstania pożaru. Trudność polegała również na tym, że wody powinno wystarczyć na ok 30 min. Strażacy poradzili sobie doskonale z wyznaczonym zadaniem. W ćwiczeniach brały udział aż 32 jednostki, włącznie z samochodem patrolowo - gaśniczym Nadleśnictwa. Dodać należy, że do momentu przybycia na miejsce nikt nie wiedział, że to tylko symulacja.  

Organizacja takich ćwiczeń pozwala sprawdzić jak działają procedury ochrony przeciwpożarowej na poziomach różnych instytucji odpowiedzialnych za ochronę przeciwpożarową. Jest to dobry czas na analizę podjętych działań i ewentualne korekty, by podczas realnego zdarzenia nie popełnić błędów mogących zaważyć na ratowaniu życia i mienia. Manewry pokazały również, że właściwa współpraca  podczas ćwiczeń pozwoli w przyszłości podjąć jeszcze skuteczniejszą walkę z pożarami.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i zaangażowanie obrazujące wspaniałe przygotowanie przybyłych służb.