Aktualności Aktualności

Powrót

"Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć"

"Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć"

26 maja, na szkółce kontenerowej w Skierdach odbyła się projekcja filmu pt. „Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć".

Film wyprodukowany został na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Opowiada on historię Danuty Siedzikówny „Inki", sanitariuszki w 5 Wileńskiej Brygadzie Armii Krajowej, której losy są bezpośrednio związane ze środowiskiem leśników.

W pokazie, zorganizowanym przez Nadleśnictwo Jabłonna, wzięli udział przedstawiciele samorządów terytorialnych: powiatu nowodworskiego, legionowskiego, urzędów miasta w Legionowie, Nowym Dworze Mazowieckim oraz gmin Jabłonna, Nieporęt, Wieliszew i Leoncin.

W wydarzeniu uczestniczyli również członkowie organizacji społecznych i reprezentanci mediów – w sumie 30 osób. Zaproszenie otrzymał także Minister Środowiska Jan Szyszko, który niestety nie mógł przyjechać. Ze względu na swoją nieobecność minister przesłał list z podziękowaniami, w którym zaznaczył, jak ważna jest historia Danuty Siedzikówny, przedstawiona w filmie.

Po pokazie goście mieli okazję spotkać się z reżyserem filmu Jackiem Frankowskim, który opowiadał o kulisach powstawania filmu. Następnie, wspólnie z pracownikami nadleśnictwa, uczestnicy posadzili pamiątkowe drzewko na terenie szkółki kontenerowej.